Prof.Dr. E. Cumhur Şener
Prof.Dr. E. Cumhur ŞENER
Göz Hastalıkları Uzmanı
ulaşım
haber

Erişkinlerde şaşılık cerrahisi yapılır mı?

 

 

Z.S.

   

Önce kendi hikayemden kısaca bahsetmek isterim. Şaşı bir çocuk olarak dünyaya geldim. Kendi sosyalliğimi henüz yaşayamadığım  ilkokul öncesi dönemimde bunun ağırlığını benden çok ailemin yaşadığını şimdi daha iyi anlıyorum. Tedavim için bütün imkanlar seferber edildi, çok da ilgilenildi ancak,  göz kapatma egzersizlerini yapmam bir türlü sağlanamadı. Dolayısıyla  göz tembelliği kaderinden kurtulma fırsatı böylece elimden kaçmış oldu. Ancak estetik olarak durumun düzeltilmesi için 5 yaşında ilk şaşılık ameliyatım gerçekleşti ve oldukça iyi denilecek bir sonuç alındı.

 
İlk ameliyatımdan sonra  bu konu çok fazla gündeme getirilmedi,  ben de halimden memnun bir biçimde üniversite yıllarına kadar geldim. Zaten dokunulmaz olan ve zaaf olarak kabul edilen bir konu olduğundan,  kimse de bunun üzerine konuşmadı, değerlendirmede bulunmadı. Üniversite yıllarında gözlerimde hafif bir deformasyon hissettim ama çok da üzerinde durmadım, belki de yüzleşmek  istemedim. Aldığım hukuk eğitiminin de ağırlığıyla  üniversite dönemini arkada bıraktım. Üniversiteden sonra iş hayatı aslında günahıyla sevabıyla yalnız olduğunuz ve kendinizle yüzleştiğiniz bir dönem. Aldığınız eğitimin yanı sıra konuşmanız, giyimiz, duruşunuz, ses tonunuz  ve hatta bakışınız bile çok önemli...Ve her şey biraz daha acımasız…İşte tam o noktada görmezden geldiğiniz gerçeklerin üstü kapalı size hissettirildiğini anlıyorsunuz. Bundan sonra yaşam kalitenizin yükseltilmesi sizin  kararlılığınıza bağlı…
 
Ben bu aşamada bir karar aldım. Bana hissettirtenlerin ardından kendimle daha fazla meşgul olduğumda gözümün iyiden iyiye kaydığını, fotoğrafların neredeyse tamamında artık odağı hiç sağlayamadığımı fark ettim. İkinci şaşılık ameliyatını araştırmaya başladım. Ama kimse bu konuda çok umutlu ve cesaret verici konuşmadı. “Ama zaten yeniden kayacak, daha önce de ameliyat olmuşsun yine kaymış işte”, “Çok istiyorsanız bir deneyelim ama…???”  denildi. Bu değerlendirmeler beni uzun süre tuttu. Ta ki tesadüf eseri ...
 
..... bu konudaki donanımının, birikiminin ve yetkinliğinin rahatlığıyla beni yüreklendirdi. Eğrisiyle doğrusuyla her şeyi anlattı. Böylece zaten almış olduğum kararı kesinleştirmiş oldum ve  ikinci şaşılık ameliyatım  2010 Ağustos ayının ilk haftası gerçekleşti.
 
Nekahet döneminin ufak tefek sıkıntılarını bir yana bırakırsak her gün aldığım kararın ne kadar doğru olduğunu bir kez daha anlıyorum. Aslında yıllarca bir yükü taşımış olduğunuzu o yükten kurtulunca anlıyorsunuz.  Ameliyattan sonra kendime güvenim arttı. İnsanların gözlerinin içine bakma cesaretim var artık. Profilden fotoğraf çektirmek yerine objektiflere kocaman gülümseyebiliyorum. Aynaya keyifle bakıyorum. Giydiklerimi kendime daha çok yakıştırıyorum. Gözlerime yapılan iltifatların tadını çıkarıyorum. Her şeyden  önemlisi  kendimi daha çok seviyorum. Ve bu her şeye bedel aslında.
 
Doğru kararı verdikten sonra .... hayatta yeni bir şans yakalamanız mümkün olur. Bu şansı yakaladığım için çok mutluyum. Tanrı’ya her gece bunun için şükrediyorum. Ve ........ bana  sunduğu paha biçilmez armağan için yürekten teşekkür ediyorum.
 


Şaşılık, Göz Tembelliği ve Gözlükler; Merak Ettikleriniz